Sportske vesti

Španci bolji od Francuza

euro2012-5Aktuelni Svetski, Evropski i Olimpijski prvaci, rukometaši Francuske, poraženi su u prvoj utakmici na EP u Srbiji. U derbiju dana, u novosadskom „Spensu“ u okviru Grupe C, Španija je uspela da vođstvo koje je imala tokom čitavog meča sačuva i na kraju dobije meč rezultatom 29:26 (15:13).

Golom Nikole Karabatića Francuzi su poveli, a ispostavilo se da je to bila njihova jedina prednost za 60 minuta. Igrači Valera Rivere su u nastavku odigrali gotovo perfektno, dok su najveći problem „trikolora“ bile izgubljne lopte. Španija je u prvom poluvremenu u nekoliko navrata imala i četiri gola prednosti, a na odmor je otišla sa dva „u plusu“ (15:13).

Na golu „furije“ briljirao je veteran, 39-godišnji Havijer Ombrados sa 15 odbrana, a u napadu su čak trinaestorica igrača postizala pogotke! Za razliku od Španaca, u redovima francuskog tima bilo je daleko manje raspoloženih igrača. Istakli su se Žerom Ferandez sa sedam pogodaka i Lik Abalo sa šest golova, ali je za nešto više protiv danas odlične selekcije sa Iberijskog poluostrva bio potreban bolji učinak Karabatića, Giljoma Žila i ostalih.

Španija je u nastavku snažnom i pokretljivom odbranom i visokim procentom realizacije u napadu održavala prednost koja je u 50. minutu iznosila maksimalnih „plus pet“ (25:20). Međutim, nominalni gosti u ovom duelu umalo od gotovog nisu napravili veresiju, pošto su Francuzi smanjili razliku na samo jedan gol minut i po pre kraja (26:27). Abalo je sa četiri gola bio ključni igrač u seriji „petlova“ 6:2, ali Francuzi nisu imali snage za preokret. Garsija i Ugalde su potvrdili trijumf Španaca golovima u poslednjem minutu.

U redovima pobedničkog tima najefikasniji sa po četiri gola bili su Roberto Entrerios (4/5), Kristijan Ugalde (4/4) i Žoan Kanelas (4/4). Tri gola su dali Horhe Makeda i Gedeon Gvardiola, koji su bili bez promašaja.