Fifa | Svetsko prvenstvo u fudbalu 2010

Italija

SP Južna Afrika 2010

Mundijal je gotovo nemoguće zamisliti bez selekcije Italije. "Azurima" će ovo biti čak 17. učešće na svetskim prvenstvima, a propustili su samo nastupe na prvom SP u Urugvaju 1930. i 1958. u Švedskoj.

Tokom svih ostalih fudbalskih svetskih spektakala bili su redovni učesnici, a čak četiri puta svetski prvaci – 1934, 1938, 1982. i 2006. godine. Posle Brazila najuspešnija su nacija i jedini su uz "karioke" uspeli da odbrane šampionski naslov. Dva puta su bili drugi – 1970. i 1994. Godine u SAD, kada su u finalu izgubili od Brazila na penale (svi još dobro pamte čuveni promašaj Roberta Bađa koji je svoje mesto našao i u jednoj reklami). Italijani su jednom bili I treći – 1990. kada su bili domaćini.

U Južnu Afriku Italija dolazi kao branilac trofeja. Kvalifikacije su prošli u svom stilu, ali bez većih problema. Pobedili su sedam mečeva, tri su odigrali nerešeno. Dali su 18 golova, primili sedam.

I žreb za rupe na Mundijalu ih je „hteo“. Protivnici su Paragvaj, Novi Zeland i Slovačka. Sve osim plasmana Italije u narednu fazu bi bila senzacija.

Alberto Đilardino bio je najbolji strelac u kvalifikacijama sa četiri gola, a postigao je het-trik u meču protiv Kipra (u razmaku od 15 minuta) u pobedi Italije od 3:2.

Gotovo da nema slabog mesta u ekipi Marćela Lipija. Od golmana Đanluiđija Bufona, iskusnog štopera Fabija Kanavara (sada ima 36 godina, a 2006. godine je bio proglašen na najboljeg igrača na svetu), Đanluke Zambrote, Andree Pirla u vezi, radilice Đenara Gatuza, napadača koji uvek vrebaju…

Trenerski lisac, 61-godišnji Lipi u kvalifikacijama je igrao sa 36 igrača, a najviše minuta (po 810) imali su Kanavaro i Zambrota.