Piše: Dejan Dabić
Legenda kaže da Zagor nastanak svog lika duguje scenaristi Serđu Boneliju (pseudonim Gvido Nolita) koji ga je osmislio i crtaču Galijenu Feriju koji mu je pozajmio svoje crte lica. Zagor je dobio ime korišćenjem skraćenice pozajmljene iz italijanskih nemih filmova Za-La-Mort, a na izmišljenom dijalektu njegovo ime Za-gor Te-nay, u stvari znači Duh sa Sekirom. Zagor živi u kolibi u šumovito-močvarnoj oblasti Darkvud koja se nalazi u Severnoj Americi u blizini Velikih jezera i Kanade. Tu se obreo nakon porodične tragedije u kojoj su stradali njegovi roditelji i nakon što ga je preuzeo traper avanturističkog duha Fici koji mu tokom odrastanja zamenjuje oca. Njegov najbolji prijatelj je simpatični i duhoviti Meksikanac Čiko („Karamba i karambita!“), ljubitelj dobrog zalogaja, a tu je i Tonka, poglavica Mohavka, Zagorov pobratim koji na najbolji način ilustruje težnju Duha sa Sekirom o približavanju Indijanaca i belaca. Osnovne karakteristike Zagorovog lika su atletska građa, fanatična borba za pravdu i naravno, prepoznatljiv kostim koji znaju i oni koji, možda, nikada nisu čitali nijednu njegovu strip avanturu; naravno, kao i Čiko, i on poseduje čitav repertoar karakterističnih replika, u stilu,“Tako mi Darkvuda“ ili „Hiljadu mi bubnjeva“.
Prva strip avantura o Zagoru, u svetu se pojavila 1961. godine (naravno, u Italiji), a na teritoriji bivše Jugoslavije sedam godina kasnije, pod nazivom „Nasilje u Darkvudu“. Nakon nje usledile su mnoge kultne avanture, kao što su npr. „Zagor priča“, „Gospodar Darkvuda“ ili „Sedma runda“. Zagor se borio protiv Supermajka, Jednookog Džeka, ludog naučnika Helingena; menjale su se ne samo avanture, nego i formati stripa, pa autorske ekipe, da pomenemo samo neke između ostalih, scenariste Maura Bozelija i Morena Buratinija, crtače Franka Donatelija i Franka Binjotija. Uz Zagora su odrastale generacije čitalaca, svejedno da li su ljubitelji „striscia“ ili Boneli formata (u Italiji), Zlatne serije ili Lunovog magnus stripa (u ex Yu).
U prošloj godini, redakcija „Veselog četvrtka“ preko Beoštampe-Grafarta, poduhvatila se velikog zadatka vraćanja Zagora u kolektivno sećanje čitalaca stripova u Srbiji; ovo je važno prvenstveno zbog mlađe čitalačke publike kojoj se u strip avanturama ukazuje i na prethodne epizode na prihvatljiv i nenametljiv način. I dalje postoje posebne avanture, ali težište je sada na specijalima: CRNI PLAMEN, GRAD IZNAD SVETA, TAJNA KRISTIFORA KOLUMBA, uz koji idu i posebne brošure koje edukuju mlađe stripofile i u širem smislu imaju veze sa vremenskim i prostornim kontekstom u kojem se dešava velika Zagorova priča. Jer, da podsetimo avanture o kojima je reč u stripovima o Zagoru jesu izmišljene, ali pripadaju severnoameričkom mitskom nasleđu iz perioda prve polovine devetnaestog veka.
Da bi Zagor opravdao pojavljivanje u ovoj rubrici, nije dovoljna samo njegova strip inkarnacija. Zagor je imao, doduše ne posebno zapaženih, filmskih iskustava. Turski reditelj Mehmet Aslan početkom sedamdesetih godina prošlog veka režirao je nekoliko filmova o gospodaru Darkvuda, za koje je jedan od strip kritičara rekao otprilike sledeće: „Toliko su loši da ne mogu razočarati“. I kod nas je napravljena neka vrsta filmske parodije na Zagorov lik, pod nazivom ZAGOR – POGLAVICA BEZ PLEMENA. U svakom slučaju, ovaj popularni strip heroj, još uvek čeka dostojnu filmsku ekranizaciju.