NAF je poÂmoÂgao „AteÂljeu 212“ da u režiÂji KoÂkaÂna MlaÂdeÂnoÂviÂća, inaÂče roÂđeÂnog u Nišu, vraÂti na sceÂnu predÂstaÂvu „KoÂsa“, koÂja je izaÂzvaÂla veÂliÂku pažnju mlaÂđe puÂbliÂke i kriÂtiÂke.
Na vas su se u NaÂrodÂnom poÂzoÂrištu u Nišu ljuÂtiÂli što niÂste doÂveÂli „KoÂsu“ u ovaj grad.
– Za gluÂmačÂko pleÂme „KoÂse“, koÂje ima preÂko peÂdeÂset izÂvoÂđaÂča i ostaÂle tehÂničÂke zahÂteÂve, ova predÂstaÂva zaÂiÂsta ne može da se odÂiÂgra na sceÂni NP u Nišu. I daÂlje mi niÂje jaÂsno zašto na raÂčun fonÂdaÂciÂje NAF stižu kriÂtiÂke upraÂvo iz graÂda u koÂjem je osnoÂvaÂna, čiÂjoj kulÂtuÂri je najÂviše daÂla i u koÂjem su do saÂda preÂmiÂjerÂno poÂčiÂnjaÂle sve izÂložbe, izÂmeÂđu ostaÂlog, i izÂložba LeÂoÂnarÂda da VinÂčiÂja. InaÂče, moÂje isÂkuÂstvo u saÂradÂnji sa NaÂrodÂnim poÂzoÂrištem u Nišu poÂkaÂzuÂje da bi oni prÂvo moÂraÂli da poÂčiÂste u svoÂjoj kuÂći. Jer, ličÂno sam doÂvoÂdio čiÂstaÂče da im sreÂde radÂne proÂstoÂriÂje i toÂaÂleÂte, kaÂko se ne biÂsmo bruÂkaÂli pred puÂbliÂkom, kaÂda je KoÂkan MlaÂdeÂnoÂvić režiÂrao tri jedÂnoÂčinÂke sa našeg naÂgradÂnog konÂkurÂsa za dramÂski tekst.
KaÂko podÂnoÂsiÂte kriÂtiÂke iz Niša?
– Teško razÂuÂmem koÂliÂčiÂnu suÂjeÂte na koÂju naÂiÂlaÂzim u Nišu, graÂdu svog deÂtinjÂstva, u koÂjem sam i osnoÂvao fonÂdaÂciÂju. Ne razÂuÂmem ni diÂleÂme da li je NAF niški ili sve više poÂstaÂje beÂoÂgradÂski. MeÂđuÂtim, istoÂvreÂmeÂno poÂruÂčuÂjem da ću naÂstaÂviÂti da raÂdim na razÂbiÂjaÂnju svih vrÂsta proÂvinÂcijÂske učmaÂloÂsti, na koÂju priÂstaÂju saÂmo oni koÂji su duÂhovÂno učaÂhuÂreÂni i koÂjiÂma je vrÂhuÂnac ako su meÂđu prÂviÂma u seÂlu.
Da li i daÂlje tvrÂdiÂte da miÂsiÂja NAF-a niÂje saÂmo niška, neÂgo i srpÂska?
– Tu moÂju tvrdÂnju potÂkreÂpljuÂju suÂve čiÂnjeÂniÂce o sveÂmu što smo raÂdiÂli i uraÂdiÂli, od osniÂvaÂnja fonÂdaÂciÂje 2003. goÂdiÂne do daÂnas. PoÂkaÂzaÂli smo da proÂvinÂciÂja zaÂpraÂvo i ne poÂstoÂji zaÂto što je neÂki grad maÂnji ili veÂći, meÂtroÂpoÂla ili niÂje, već se raÂdi o toÂme da li ljuÂdi u neÂkoj sreÂdiÂni razÂmišljaÂju maÂloÂgraÂđanÂski ili svetÂski. U kulÂtuÂri SrÂbiÂje učmaÂlost priÂja „maÂlim mišeÂviÂma“, koÂjiÂma bi svaÂko taÂlaÂsaÂnje poÂkaÂzaÂlo koÂliÂko su maÂli ili koÂliÂko ne znaÂju. A najÂviše ih je u inÂstiÂtuÂciÂjaÂma kulÂtuÂre, koÂje žiÂve na državÂnim jaÂslaÂma i u koÂjiÂma žiÂvoÂtaÂre poÂjeÂdinÂci koÂjiÂma je najÂvažniÂje da imaÂju za plaÂte, toÂpli obrok, za kreÂčeÂnje kanÂceÂlaÂriÂja ili proÂmeÂnu creÂpa i oluÂka na kroÂvu. Naša fonÂdaÂciÂja je upraÂvo poÂkaÂzaÂla da cenÂtri i kulÂturÂna žaÂrišta ne moÂraÂju uvek biÂti u meÂtroÂpoÂli. InaÂče, niÂje nam biÂlo laÂko da proÂbiÂjeÂmo led. Ali, zaÂhvaÂljuÂjuÂći našoj miÂsiÂji, taj led se sve više toÂpi i neÂma razÂloÂga da poÂsuÂstaÂneÂmo. ZaÂto će od NAF-a biÂti još priÂjatÂnih izÂneÂnaÂđeÂnja za ceÂlu SrÂbiÂju. InaÂče, baš me briÂga što se ovÂde uspeh još teško prašta.
Izvor: Pravda