Još pre nego što se beba rodi zamišljamo kako će izgledati, na koga će ličiti, zamišljamo kako ćemo ga voditi na sport, pevanje, smišljamo mu buduća zanimanja…
A zatim kad se rodi budno pratimo i radujemo se svemu novom – prvi osmeh, prvi koraci, prve reči. Vrtić, škola, najdraži prijatelji, prve simpatije, mature, diplome…
A šta kada nije tako?
Osim odstupanja u motornom razvoju, najčešće primećeno kašnjenje od strane roditelja jeste kašnjenje govora. Dete ne imenuje predmete, ne gradi prve jednostavne rečenice, ne odaziva se na svoje ime, onda kada je to očekivano po „razvojnom planu.“ To je ono što najčešće primećuju roditelji, bake i deke, prijatelji, pa čak i slučajni poznanici. Međutim, šta se dešava dalje?
Suočavanje sa činjenicom da se naše voljeno i željeno dete ne poklapa sa detetom o kome smo maštali i sanjarili još i pre nego što se rodilo, dovodi do različitih reakcija roditelja. Strah, strepnja, panika, neverica, bes, ljutnja, tuga, ljubomora… niz loših i teških osećanja.
Ponekad u strahu da nas ne preplave ove strašne slutnje i sumnje da sa našim detetom nešto nije u redu, pribegavamo negiranju. Hvatamo se zatim za „slamku“ (iako potajno i dalje strepimo) – slušamo i verujemo u priče kako je tako isto neki naš rođak „bio mlitav a sada je pravi sportista“, kako je drugi „progovorio u petoj godini i ništa mu ne fali“. Ukoliko jedan od roditelja (ponekad čak baka, deka, tetka) ipak progovori naglas o problemu, dešava se da bude optužen kako diže paniku, kako mnogo čita po internetu, itd.
Vreme prolazi, a dete čeka!
Zato vas ohrabrujemo da skupite snagu i uradite za svoje dete ono što najbolje umete i na čemu će vam ono jednog dana biti zahvalno. Put je dug, i pun uspona i padova, ali je vaš zajednički i jedini pravi.