Da bi se što pre krenulo u renoviranje prostora predstavnici ovog udruženja juče su u Nišu sa nadležnima u Regionalnoj privrednoj komori postigli dogovor oko prikupljanja neophodnih sredstava. Ukoliko sve bude teklo po planu, odnosno ako ugovor bude potpisan u predviđenom roku i sredstva za renoviranje prostora budu obezbeđena na vreme, u Nurdoru očekuju otvaranje roditeljske kuće u prvim danima proleća, tačnije već u martu.
– Prostor za roditeljsku kuću nalazi se u centru grada, preko puta opštine i pored velikog parka, a do bolnice se stiže desetominutnom šetnjom, što je jako dobro za obolele mališane. Po rečima niških lekara sve je veći broj dece koja dolaze u ovaj grad na terapije, a obezbeđivanjem privremenog smeštaja u roditeljskoj kući olakšaćemo im ionako tešku finansijsku situaciju – objašnjava Žana Korolija.
Lečenje malignih oboljenja dugo traje, po procenama stručnjaka između šest meseci i godinu dana, a u nekim slučajevima i duže, a čak 80 odsto obolelih mališana dolazi iz unutrašnjosti Srbije u neku od pet bolnica smeštenih u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Mnogi roditelji su prinuđeni da daju otkaz da bi bili sa bolesnim detetom, pa su njihove porodice dovedene na rub egzistencije. Otvaranje roditeljskih kuća, napominju u Nurdoru, pomaže porodicama obolelih mališana da smanje troškove tokom terapija, ali omogućava i boravak u ambijentu najsličnijem porodičnom domu što je za ozdravljenje deteta veoma važno. Za sada u Srbiji postoje tri roditeljske kuće – dve u Beogradu i jedna u Novom Sadu.
Politika