Nišlije prešle greben Suve planine
Milan Stojaković i Ivan Kuštera članovi Planinarsko-alpinističkog kluba Nature iz Niša, prešli ceo greben Suve planine za dva dana i time postali prvi koji su to uradili.
Milan Stojaković i Ivan Kuštera članovi Planinarsko-alpinističkog kluba Nature iz Niša, prešli ceo greben Suve planine za dva dana i time postali prvi koji su to uradili.
Na prostoru Naissusa do prepoznavanja i određivanja lokacije na kojoj se nalazio necropolis dolazilo se u prvo vreme slučajnim nalazima.
Veoma važan izvor i svedočanstvo o izgledu Niša predstavljaju planovi koje su Austrijanci izradili 1689/90 i 1737 godine.
Sićevačka klisura je impozantan deo kanjona reke Nišave, koji se nalazi na putu prema Sofiji, na završetku poslednjih obronaka Svrljiških planina i Suve planine. Od Niša je udaljena 14 km, duga je 17 km i podeljena je na dva dela, gornju i donju klisuru.
Jelašnička klisura je pravi raritet prirode koja se nalazi na 15 km od grada i 3 km od Niške Banje. Iako po veličini mala, dužine 2 km, proglašena je specijalnim rezervatom prirode zbog neobičnih biljnih vrsta i prirodnih lepota.
Suva planina se prostire pocev od sela Ljuberadja (opstina Babusnica) ka severozapadu u dva smera: severnim krakom do Crvene reke (opstina Bela palanka) i severozapadnim krakom do Niske Banje (opstina Nis).
Izletište Bojanine vode udaljeno je 25 km od Niša. Ovaj lokalitet na nadmorskoj visini od 700-1300 m, sa svojim geografskim položajem, na severnoj strani planinskog masiva Suve planine, predstavlja ekološku oazu čistog, svežeg planinskog vazduha i sunca.
Banja Topilo se nalazi na 25 km od Niša u živopisnoj dolini Toponičke reke. Do banje možete stići asfaltnim putem koji vodi ka selima Gornja Toponica i Vele polje.
Cerjanska pećina je udaljena od Niša 14 km i smeštena je u širem prostoru izletišta Kamenički vis.
Na mapi Niša možete pronaći bitnije istorijske spomenike, spomeničke celine i kulturna dobra grada Niša, najznačajnije verske objekte i popularna izletišta u okolini Niša.