Volonteri Nišvilla iz sata u sat.

  • Završna konferencija - Ivan Blagojević podelio utiske sa ovogodišnjeg festivala

    Poslednja press konferencija na jubilarnom Nišville jazz festivalu održana je 19. avgusta i predstavljala je zvanično zatvaranje ovogodišnjeg festivala. Na konferenciji govorio je direktor festivala Ivan Blagojević. Nakon što su sabrani su utisci, direktor je kao jedinu zamerku naveo vreme, odnosno vrućine koje su otežale rad, ali nas nisu sprečile da sve prodje kako valja. U svom izlaganju, direktor se zahvalio svima koji su učestvovali u festivalu, naglasio kako mu je drago što je jubilej prošao odlično bez nepredvidjenih okolnosti, što je podrazumevalo nijedno otkazivanje benda i slično.

    Novine na Nišville džez festivalu su se uklopile savršeno, a tako su i prihvaćene. „30 godina postojanja nije malo”, ističe Ivan Blagojević, a pored toga naglašava i 15 godina volonterizma i 15 godina Kristina bine, “na šta treba da budemo ponosni”. Na samom završetku se još jednom zahvalio svima i rekao da je siguran da će festival narednih godina samo rasti i biti bolji i posećeniji.


    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Jelena Momčilović

    Foto: Aleksandar Dimitrijević

  • Lepota “Nišville” festivala je u tome da sve može, a ništa ne mora
    Čast da otvore poslednje veče na muzejskoj sceni pripala je dvojcu “Lady K; Teodora Saric” iz Beograda.

    U publiku su prenele vrlo važnu poruku: “Treba malo više lepote ljubavi, mira i muzike u ovom naopakom svetu, sa ciljem da pokrenu malu revoluciju. 


    “Radiofoniks” iz Kruševca donosi talas divljeg zapada na sam jug Srbije. “Najbolji festival, iako možda nije uvek primerno koristiti superlative, ali mislim da sada zapravo ima smisla.”


    Čista emocija jakog rokenrola dolazi sa bendom “Steel”. Dobra žurka se nastavlja, a energija i dobro raspoloženje ne opada, iako je poslednje veče festivala. Celo veče bilo je u znaku zahvalnosti prema festivalu i ljubavi koju izvođači zapravo imaju prema onome što rade, pa tako ni sastav “Steel” u ovome nije bio izuzetak.


    Poslednji za ovogodišnji program na muzejskoj sceni bili su “Arhetipovi”, koji sa sobom donose zvuk jakog rokenrola. Jugonostalgičan osećaj u publici raznežio je slušaoce. Odradili su odličan posao zagrejavši sve prisutne za nastavak programa i završivši ovogodišnji muzejski program sa stilom.


    Volonterski poydrav!

    Foto: Kosta Stanković
    Tekst: Nina Đurđević
  • Muzika – povezanost i lek
    U centru grada, ove večeri Nišlije su imale priliku da čuju poslednja dva nastupa na „Welcome stage-u“ u ovogodišnjem programu.


    Otvaranje večeri pripalo je bendu „Lufter“ bendu iz Kragujevca. Energija koju je ova ekipa donela na binu dobrodošlice zaustavila je slučajne prolaznike. Povezanost publike koju je ova grupa uspela da stvori prenevši njihovu međusobnu energiju, još jedan dokaz da muzika spaja, pokreće i leči.


    Za njima, u nastavku dobrog raspoloženja „Kardio“ bend donosi dobro poznate numere interpretirane na njihov način. Publika je pevala u jednom glasu, nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Poslednje veče „Nišville“ festivala počelo je odlično, a nastavilo u punom jeku na ostalim festivalskim aktivnostima.

    Volonterski pozdrav!

    Foto: Kosta Stanković

    Tekst: Nina Đurđević

  • Poslednji dan kids stage-a
    Za poslednje veče na ovom stage-u izabrana su tri benda. Večerašnji nastup na jazz for kids bio je otvoren bendom ,,,Letum“. Nije im trebalo dugo pre nego da se uspenju na scenu nisville jazz for kids bine. Nastali su 2023. godine kao eksperimentalni metal bend.


    Inspiraciju za svoje pesme dobijaju na osnovu ličnih iskustava i situacija članova benda. Imaju svoj prvi album, koji čini 5 autorskih pesama. Na Youtube imaju svoj kanal, na kom izbacuju live streamove sa žurki na kojima su svirali, kao i svoje pesme.


    Drugi koji je nastupio bio je bend pod imenom "Stop the dial" iz Niša koji je osnovan jula prošle godine. Obavili smo jedan mali intervju sa njegovim članovima pa smo saznali neke detalje o njima uz reči ,,Počeli smo bukvalno iz garaže i veoma brzo prešli na studio, što je dosta uticalo na naš zvuk". Inspirisani su pank muzikom 2000-ih i 2010-ih godina. Kao svoje umeće imaju objavljenu jednu pesmu pod nazivom ,,Samoživnik" i u planu su još dve pesme. Njihov bend čine dve gitare, bas gitara, bubnjevi i vokalim(prateći i glavni). Kao utiske sa nastupa dobili smo rečenicu ,,Bilo je fantastično, nastup gde smo dali najviše sebe. Osetila sam posebnu energiju koju sam želela da prenesem i publici. Hvala nisville-u na ovako divnoj prilici", rekla je jedna od članica ovog benda. 


    Poslednji bend koji je dobio priliku da nastupa bio je bend od nekoliko mladih članova koji nema zvanični naziv. Ipak, publika je uživala u njihovom nastupu. Kids stage je zvanično zatvoren lepim utiscima a mi željno iščekujemo i sledeću godinu. 


    Volonterski pozdrav!

    Foto: Kosta Stanković
    Tekst: Anja Nikolić
  • Kraj u velikom stilu: Završna noć 30. Nišville Jazz Festivala

    Na poslednjoj, četvrtoj večeri 30. Nišville Jazz Festivala, scena je bila postavljena za pravi spektakl. Dok je razduvani vetar dodavao dašak svežine pod vedrim nebom, voditelj je u šaljivom tonu izjavio: "Malo smo uključili vetar da rashladimo temperaturu.". Na pozornici je prvi nastupao austrijski bend Prim, koji je svojim jedinstvenim performansom oduševio sve prisutne. Prim, sastavljen od bas-gitare, bubnja i klavijatura, od starta je pokazao zašto su njihovi nastupi toliko specijalni. Frontmen benda, majstor klavijatura, briljirao je svirajući čak tri klavira istovremeno. Njihov prepoznatljiv izgled - bordo košulje i crne farmerke - dodatno je naglasio njihovu autentičnost i posvećenost muzici. Ono što je posebno obeležilo njihov nastup bila je besprekornost u ritmu i međusobnom usklađivanju. Promene ritma koje su često izvodili bile su nepredvidive, ali izuzetno efektne, dodajući dinamiku i kompleksnost njihovoj muzici. Tekstovi pesama su se kretali od duboko dirljivih do mističnih, stvarajući osećaj kao da slušamo muziku sa druge planete. Jedna od zanimljivih karakteristika njihovog nastupa bila je priprema publike za svaku pesmu. Pre nego što bi započeli, frontmen bi objasnio kako treba da se postavi mentalno kako bi se stvorio pravilan ambijent za slušanje, što je dodatno obogatilo doživljaj. Bend je bio potpuno posvećen svom nastupu; jasno je bilo da uživaju u svakom trenutku i da su se zabavljali na bini. Za završnu numeru, Prim je uključio publiku na jedinstven način, dajući im uputstva da tapšu u dva različita ritma, što je stvorilo fantastičnu interakciju i dodatno podiglo atmosferu.

    Sledeći na sceni bio je Postcard Sextet, sa svojih šest članova, i predstavio je bogatstvo muzičkih mogućnosti. Sastav je uključivao kontrabas, gitaru, trombon, bubnjeve i dva saksofona, od kojih je jedan umešno prelazio na flautu. Njihov nastup bio je pravo putovanje kroz fantastične solo izvedbe i zanosne melodije, koje su osvajale srce publike. Svi članovi benda su bili izvrsno uvežbani, a njihove kompozicije su otkrivale duboku kreativnost i inovativnost. Frontmen benda, koja je vodila priču kroz njihov set, izjavila je: "Let's continue the stories," u savršenoj vezi sa temom njihovog najnovijeg albuma "The Stories." Kao pravi virtuozi u stvaranju muzike koja se čini kao da stiže iz različitih svetova, Postcard Sextet su uspeli da ostave snažan utisak svojim maštovitim aranžmanima. U duhu svog imena, koje asocira na razglednice, bend je ostavio svojevrsnu poruku: pevačica je prenela emotivnu poruku publici, rekavši: "Send love to others and be happy." Ova jednostavna, ali duboka misao savršeno je upotpunila njihov nastup, nakon koga su dodeljene nagrade sa Movie Summit i Balkan Brass delova festivala.

    Nišville Jazz Fest je doživeo jedan od najdinamičnijih nastupa kada je američki bend "Scatter the Atoms that Remain" preuzeo binu i doslovno rasterao sitnu kišu koja je tek počela da pada. Ovaj eklektični sastav, koji se sastoji od bubnja, klavira, kontrabasa i multiinstrumentaliste koji svira saksofon, klarinet, razne zvečke, udaraljke i zvona, ostavio je publiku bez daha svojim živahnim melodijama i zahtevnim numerama. Muzika koju je ovaj bend izvodio bila je pravi primer „sklada haosa“ – svaki član benda kao da je svirao nešto svoje, ali su zajedno stvarali harmoniju koja je hipnotisala prisutne. Bilo je očigledno koliko je truda uloženo u svaki ton, svaku improvizaciju, i koliko je njihova posvećenost bila duboka i autentična. Publika je bila potpuno rastavljena u emotivnom smislu, kako i dolikuje bendu sa imenom poput "Scatter the Atoms that Remain". Njihova poruka – "Love is blind" – još dugo će odzvanjati u srcima onih koji su imali sreću da prisustvuju ovom nezaboravnom performansu.

    Posebna nagrada od festivala uručena je gospodinu Ljubivoju Perunoviću, u znak zahvalnosti što uvek prvi kupi karte za Nišville. Ljubivoje obožava da igra šah, a ulaznice rezerviše i pre nego da budu u prodaji.

    Atmosfera na glavnoj bini Nišville-a je dostigla vrhunac kada je na nju stupila Ana Đurić - Konstrakta sa Zemljom Gruva! Voditelj je najavio njihov dolazak uz prepoznatljive stihove: "Nisam znao da sam ovo hteo, a jesam!", čime je dodatno podigao uzbuđenje u publici, koja je na to reagovala vriskom oduševljenja. Zemlja Gruva!, u sastavu gitara, bas gitara, bubanj, klavijature, mikseta i prateći vokali, sa Konstraktom priredila je spektakl koji će se dugo pamtiti. Konstrakta je svoj nastup obogatila puštanjem pesama generisanih veštačkom inteligencijom, koje su bile posvećene članovima benda, što je nasmejalo prisutne. 


    Tokom nastupa, podelila je publici jednu majicu i dve flaše vina, a zauzvrat je dobila brdo poklona – crteže, narukvice, cveće od papira, pa čak i sat. Jedan od najemotivnijih trenutaka večeri bio je kada je na binu izvela volonterku Lenu Krasić, koja je imala zaduženje da bude njen host, i zajedno s njom otpevala pesmu, što je izazvalo gromoglasne aplauze. „Ništa bez volontera i dobre volje!“, izjavila je i zagrlila našu koleginicu. Konstrakta je na nastupu koristila razne rekvizite iz publike, uključujući tradicionalne volonterske naočare i prsluk od obezbeđenja, unoseći dodatnu dozu humora i spontanosti. Kada je predstavljala članove sastava, otkrila je da se jedan od njih nedavno verio! Za kraj, ceo Niš se ujedinio u horskom izvođenju pesme "In Corpore Sano", čime je na ovaj nezaboravni nastup stavljen uzvičnik !

    Nakon ovoga, specijalna nagrada dodeljena je „čoveku zbog kog volonterski sektor postoji 15 godina“, doktoru Marjanu Cvetkoviću, zvanom Doca. Ovaj prelepi momenat obeležen je izlaskom lidera volontera na binu. Scena za pamćenje koja ukazuje na važnost prisutnosti i angažovanja svake osobe pojedinačno na Nišville džez festivalu!

    Sledeći je binu Nišville Jazz Festa zauzeo je autentični Brushy One String sa Jamajke, umetnik poznat po tome što svira gitaru sa samo jednom žicom. Njegova muzika donela je u Niš zvuke sa "Ostrva slobode", uvodeći publiku u svet laganog rege ritma. Brushy je svoj životni put započeo kao siroče koje nije naučilo da čita dok nije poraslo, ali je od najranijih dana negovao svoj muzički talenat. Inspiraciju za svoj neobični stil sviranja pronašao je u snu, kada mu je rečeno da svira gitaru sa jednom žicom – odluka koja je postala presudna za njegovu karijeru. Njegov nastup bio je obeležen laganim rege stilom i repetitivnim ritmom koji je terao publiku da se njiše u ritmu muzike. Uz pratnju gitare i ritmičke sekcije, Brushy je uspeo da stvori atmosferu koja je publiku podsticala da peva zajedno s njim. Vrhunac večeri bio je trenutak kada je Brushy izveo celu pesmu sam, koristeći samo jednu žicu na svojoj gitari, što je fasciniralo prisutne i još jednom dokazalo koliko je moćan njegov autentični muzički izraz.

    Poslednji nastup na glavnoj bini 30. jubilarnog Nišville Jazz Festa pripao je lokalnom niškom bendu Eyot. Voditelj je pred njihov izlazak na binu podsetio publiku na suštinu umetnosti: "Da nismo ništa u životu uradili, a da smo odgledali dobar film, pročitali knjigu, slušali dobar koncert, bilo bi dovoljno da bude smisao života." Ove reči stvorile su savršenu uvertiru za ono što je usledilo. Eyot, u sastavu gitara, bas gitara, klavir i bubanj, preneo je svoju priču isključivo kroz muziku, bez obraćanja publici rečima. Njihova psihodelična progresivna džez-rok fuzija probudila je dijapazon emocija među prisutnima, dok su se zvuci stapali u hipnotički tok koji je prisutne vodio na putovanje kroz različite sfere osećanja i misli. "Ja kažem da su oni najbolji niški bend!" uzviknuo je jedan momak iz publike, sumirajući ono što su mnogi prisutni mislili. Eyot je publiku toliko oduševio da su ih zatražili na bis, što je bend ispunio, dodatno učvršćujući svoju poziciju među omiljenim izvođačima festivala. Njihov nastup označio je kraj programa na glavnoj bini, ali je emocija koju su ostavili u srcima publike još dugo odzvanjala u letnjoj noći Nišville Jazz Festa.


    Volonterski pozdrav!

    Foto: Matija Gačić, Natalija Stojanović, Marko Dejković

    Tekst: Mina Vasić

     


  • Poslednje veče Balkan brass-a
    Zadnje veče Balkan brass-a otvorio je "Manuel Brass Ensamble". Manuel Ametović jedan je od najperspektivnijih virtuoza na trubi mlađe generacije. On i njegov orkestar dolaze iz Bojnika i deo su čuvene loze muzičkih performera. Prošlogodišnji pobednici Nišville Balkan brass-a, a Manuel je i ovogodišnji pobednik Vlasinskog leta 2024. godine. 


    Nakon njih, na sceni se pridružio i orkestar Zorana Ametovića, koji imaju tradiciju izvodjenja bleh muzike na originalan način, negujući stilsku prepoznatljivost i zvuk čuvenog regiona. Ovaj orkestar ove godine pripremio je spektakl i publika je poprilično uživala u njihovom izvođenju. 


    Nedugo zatim, stigao je i "Šaban brass" bend. Orkestar Gorana Cekića čine trubači sa prostora juga, iz Bojnika, Leskovca i Niša. Nastupali su u Srbiji, Makedoniji i Bugarskoj. Repertoar čine tradicionalne pesme upravo sa ovih prostora kao i pesme Šabana Bajramovića.


    A bend koji je zatvorio festival na ovom stejdžu bio je "Hard Green", koji je sa radom započeo 2018. godine u Beogradu. Osnivač i idejni tvorac je Srdjan Jovanović koji predstavlja i vodeći vokal i violinistu. Grupa je objavila dva CD-a i snimila desetak video spotova. Članovi benda su veoma iskusni muzičari sa velikim brojem odsviranih koncerata i turneja u svojoj dugogodišnjoj karijeri. Uprkos vetru i kiši koja je krenula u toku nastupa, posetioci su se proveli fantastično.


    Volonterski pozdrav!

    Foto: Danica Kostić
    Tekst: Anja Nikolić
  • Zatvaranje Open stage-a ove godine u stilu domaćeg džeza
    Proteklih dana smo na Openu-u imali prilike da čujemo muziku raznih žanrova od strane domaćih i stranih izvođača. Ovogodišnji Open Nišvilla zatvorili su domaći izvođači. 

    Prvi bend koji je stupio na scenu bio je TWO STROKE ENGINE iz Knjaževca u sastavu: Vladimir Stefanović (slide gitara i vokal), Ivan Todorović (gitara), Ivan Bigdanović (bas gitara i prateći vokal) i Luka Aleksić Ci Che (bubnjevi). Ovi momci nam prikazuju jedinstveni muzički pejzaž kroz spoj tonova delta bluza, stoner rocka, punka i grunga. Takođe, njihovi tekstovi nam slikovito prikazuju emotivna stanja ljudi u raznim svakodnevnim situacijama. Svojim performansom privukli su ljude sa svih strana na Open stage, na samom početku večeri. 


    Nakon Knjaževčana, na scenu je stupio PALM TRIO iz Novog Sada. Ova tri momka spajaju avangardni džez sa bosanskim sevdalinkama i tonovima duvačkih orkestara juga, tako da smo imali prilike da čujemo kako to izgleda kada neko spoji narodnu muziku sa džezom. Ova nesvakidašnja kombinacija stilova je možemo slobodno reći, oduševila publiku.
    Pretposlednji nastup na Open-u za ovu godinu je obeležen zvucima TIM-a. TIM čine: Miodrag Nadaškić (klavijatura), Tonko Živanović (gitara), Mihajlo Laković (klavijatura), Vladimir Jeremić (saksofon), Milan Jovanović (bas gitara), Zoran Bjelić (bubnjevi) i Aleksandar Radojčić (udaraljke).  Ova grupa isključivo izvodi kompozicije u stilu jazz funka i jazz fusiona, a uskoro nas očekuje i njihov drugi CD. Mešavina tonova njihovih instrumenata je napravila jako harmoničnu atmosferu.


    Ovogodišnji Open zatvorili su užički HIGHLANDERS-i u sastavu: Miloš Milojević (gitara, usna harmonika, vokal), Dragoljub Zumberović (bubnjevi), Ilija Smiljanić (gitara i vokal), Miodrag Dikić (bas gitara, akustična gitara, usna harmonika, vokal) i Luka Đuričić (klavijature i vokal). Grupa postoji od 1998. godine, a prošle godine su svoj 25. rođendan proslavili turnejom po Srbiji i regionu, a svoje putovanje planiraju da nastave. Vidimo se sledeće godine!


    Volonterski pozdrav!


    Foto: Nađa Janković

    Tekst: Mina Zdravković


  • Poslednji Book session na Nišvillu ove godine - promocija knjige Ivana Blagojevića
    Poslednje večeri imali smo prilike da čujemo Danicu Petrović i Uroša Martinovića. Napravili su dobar uvod gitarom i poezijom u duetu. Recitacijom Desanke Maksimović, prsmom ,,Opomena” dirnuli su publiku i probudili emocije empatije. Za odjavljivanje poslednje večeri festivala nisville prikazali su nam baš ono što je bilo potrebno. Publika je odmarala slušajući ovaj divan performans. Daničin glas je tako lepo prijanjao poeziji i pesmama koje je recitovala. Ona i Uroš čine divan tandem i vidi se da se jako lepo slažu prilikom zajedničkog nastupa. Publika je imala lepu reakciju na dela koja su izvodili.


    Razgovarali smo i sa Jasnom koja je napisala knjigu ,,Around the world”. Jasna Popović je pijanista i organizator koncerata. Organizacijom je pocela da se bavi 2003. godine i radi u Njujorku. Njena knjiga govori o organizacijama koncerata. Kada otvorimo knjigu možemo videti pismo koje je Jasna ostavila svojim čitaocima. Jasnina prva ideja nije bila organizacija, već zelja da bude pijanistkinja, zbog čega je zavrsila skolu u Minhenu. Od kako je bila dete pratila je tudja iskustva i organizacije koncerata, kako sve to izgledalo iza svega, prica toga, jer je to nešto što je jako zaninalo, ne znajući da će to kasnije oblikovati njenu budućnost. Tako je ideja o knjizi i počela. Puno ljudi dobilo je priliku da održi svoj koncert i realizuje ga u Njujorku zahvaljujući Jasni, kako oni poznatiji, tako i ova manje poznata imena. Za Jasnu je kao validacija za njen posao i uspeh bio aplauz nakon svakog koncerta i emocije samih artista.  Posao je veoma riskantan, jer nikada ne znaš da li će i koliko će ljudi zapravo podržati žanr muzike koji nije više toliko popularan danas, bar kada govorimo o klasicima. Bio je govor o razlikama kultura, između ljudi u Vašingtonu, Njujorku i Los Anđelesu, napravljeno je lepo poredjenje i prikaz kako publika drugacije reaguje na iste prilike.


    Posebnu paznju privukao nam je organizator Nišvilla koji je pored toga sto je organizator izdvojio vreme i da napisе svoju knjigu ,,Hod po mazohizmu”. Pored Ivana smo imali priliku da vidimo i Dragana Velikića i Dragana Ristića, koji su bili recenzenti ove knjige. Uskoro ćemo dobiti još kopija knjiga, te će samim tim one biti dostupne svima koji žele da je kupe! Pored recenzije knjige dobili smo i govor o tome koliko su se stvari promenile u odnosu na nekoliko godina pre ovih, što se tiče odnosa cena, ponašanja ljudi i slično. Dobru atmosferu pripremili su povremenim sviranjem gitare i pevanjem jednog od recenzenata. Promociju su zatvorili Ivanovim deljenjem i autorskim potpisom knjiga.


    Volonterski pozdrav!

    Foto: Iva Mitrović
    Tekst: Nevena Milojković
  • Zatvaranje Nišville Jazz Festivala: Hip- Hop scena u punom sjaju
    Došli smo i do poslednjeg dana glavnog programa Nišville jazz festivala. Kako izreka kaže, najbolje za kraj pa je tako večerašnju Hip-Hop scenu otvorio Zero two koji nije gubio vreme da odmah podigne atmosferu. Band je iz Niša nastao 2017-te godine, sa postavom koju čine MC, gitarista i DJ. Ono što mnogi ne znaju jeste da se njihova pesma pojavljuje na početku filma Munje 2. Opseg njihove muzike ide od Jungle, metak, hip hop pa do Dub, breakbeat, ska. Kiša je probala da pokvari ovu ludu žurku, ali razigrana masa nije dozvolila da joj bilo šta stane između zabave i muzike. Nastup je zatvorio najavljivanjem novog albuma.


    Najiščekivaniji nastup večeri opravdao je svoju reputaciju. Radi se o Bad copy Hip-Hop trio grupi iz Beograda poznata po svojim humorističnim tekstovima i slengu. Nezamenjivi članovi su Ajs Nigrutin, Vikluh Sky i Timbe koji je večerašnji nastup proveo na stolici zbog povrede zgloba. Miki Boj, scensko ime Milana Šaponje, bio je aktivan u bendu do svoje smrti 1999.godine. Nastup je započet numerom ,,Uno, due, tre" kako je Ajs najavio prigodnim Hip-Hop programom specijalno spremljenim za večeras sa svim novim hitovima. Ono sto ovaj band razlikuje od drugih pored njihove energicnosti jeste i interakcija sa publikom. Iskoristili su priliku da između svake numere malo popričaju sa ushićenom masom. Pevajući neke od njihovih najvećih hitova ,,Jastin Biberi", ,,Prestajem da pijem", ,,Jedna buksna" kao i mnoge druge atmosfera je dostigla drugu dimenziju.


    Međutim nijedna pesma nije ostavila toliki utisak kao nikad zaboravljeni hit ,,E si mi dobar". Spekt je zatvorio ovogodišnji program na Hip-Hop sceni. Spektova muzika je boom bap sa jazzy i funky notama i tekstovima u kojima otvoreno i bez zadrške govori o opštim problemima u društvu, kao i ličnim borbama. Publika nije dobro podnela kraj festivala pa je svu svoju energiju uložila u ovaj poslednji nastup u nezaustavljivom plesu i druženju do jutra.



    Volonterski pozdrav!

    Foto: Aleksandra Milosavljević
    Tekst: Aleksandra Vavra

  • Pripreme za poslednje veče Nišville – a: Mnogo džeza, raznolike muzike i malo razgovora sa Konstraktom
    Konferencija za novinare u Press centru Nišville – a počela je obraćanjem Ivana Blagojevića, direktora festivala. U svom obraćanju je sumirao utiske iz prethodnih festivalskih dana, posebno obraćajući pažnju na utiske o pratećem programu i ostalim segmentima festivala, nakon čega je najavio konferencije izvođača koji će nastupiti večeras na glavnoj bini.
    Pre početka konferencija izvođača, kratko nam se obratio Maksa Gorski, govoreći o nastupima koje je publika imala da vidi na Letnjoj pozornici, odnosno Šaban Balkan Brass Stage-u. Ideja ove scene je potraga za raznovrsnosti u žanru etno muzike, a na njoj nastupaju sastavi koji se usuđuju da eksperimentišu sa svojim zvukom, ali ipak drže svoje korene. 
    Na prvoj konferenciji prisutnima se obratio sastav ,,Scatter the Atoms that remain“. Sa nama su podelili da su po prvi put u Srbiji i da im je veoma drago što su ovde. Dejvis nije jedini muzičar u porodici, a jedini način na koji se mogao izdvojiti od ostatka porodice je bio odabir instrumenta - klavir. Kako kažu, ako pitate devetogodišnjaka za njegov cilj, to će se razlikovati od njegovih tridesetih, ali njegov učitelj muzike ga je kao petnaestogodišnjaka ,,uzeo pod svoje“, a zatim je počeo da ga vodi na svirke koje su ga oblikovale u pravog muzičara. Faraon se prisetio vremena sa pokojnim muzičarom, hvaleći njegov zanat i strast. Članovi ovog sastava smatraju da duhovnost i religija ne smeju da se mešaju, jer duhovnost je najvažnija, kako im je govorio Džon Koltrejn. Kažu da su za to ključne muzika, vežbe, put, cilj i osećaj duha. 
    Nastavak konferencije otvorio je ,,Postcard sextet”, uz anegdotu - ,,Juče smo imali Bugare i danas imamo Bugare”. Članovi ovog sastava su se upoznali na studijama u Holandiji, ali je svako od njih imao priliku da kroz stvaralaštvo iskaže nešto svoje. Oni sviraju bibop, a sve uticaje u balkanskoj muzici i modernom RnB – u bilo je neizbežno predstaviti na njima logičan način, rekli su članovi benda. Vole da kombinuju 5/4 i 3/4 ritmove sa džez improvizacijama, ali upozoravaju da je to težak zadatak.
    Sledeći su nam se obratili članovi ,,Prim”-a iz Austrije. Kako kažu, muzika koju kreiraju najbolje opisuje sintagma ,,kao da od svakog ukusa sladoleda u poslastičarnici uzmete po jednu kuglu.” Grad im se izuzetno dopada, a odmah po ulasku na festivalski prostor osetili su divnu atmosferu. Ovaj trio čine pijanista Feliks Biler, basista Martin Melcer i bubnjar Kristof Karas. Večeras će upravo oni imati čast da otvore poslednje veče glavnog programa.
    Odmah za njima su se pojavili članovi benda ,,Eyot“. Ovaj muzički sastav je nosilac GODUM nagrade za najbolju srpsku džez grupu 2022. godine, po oceni Udruženja džeza, zabavne i rok muzike, a do sada su objavili pet albuma i nastupali u više od trideset država. Njihov stil predstavlja kombinaciju električnog zvuka između roka i džeza, panka i ambijentalne muzike, sve vreme se čvrsto oslanjajući na tradicionalnu muziku. Ove Nišlije će nastupiti u jedan sat iza ponoći, te će imati čast da svojim koncertom zatvore jubilarni trideseti Nišville.
    I na samom kraju konferencije nam se obratila Ana Đurić, svima poznatija kao Konstrakta. Sa novinarima je podelila kako teče put do jedne pesme, od teksta pa sve do snimanja, uz nezaobilazan pomen nastupa na Evroviziji i Beoviziji. Volonteri Nišville – a su imali posebnu priliku da dobiju njenu izjavu. Nas je interesovalo šta Konstrakta očekuje od večerašnjeg nastupa, a ona kaže, ne očekuje ništa, ali bi volela da publici bude lepo za vreme trajanja nastupa i da im nastup ostavi neki utisak, jer je to i ideja. Dodala je da ceni napore koji su uloženi da bi ovaj festival opstao tridesetu godinu zaredom. 


    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Marta Filipović i Lana Stanisavljević
    Foto: Milena Kostić
  • Mir u nemiru na sceni Jazz muzeja

    „Museum stage“ ove večeri otvorio je bend iz Niša pod nazivom „Nemir“. Domaći bend nije stran slušaocima, tako da je u publici bilo prijateljske energije, te i osetno, muzičarima poznatih lica. Autorskim repertoarom predstavili su se publici i najavivši svoj nastup i sledeće godine izazvali ovacije. Definitivno zanimljiv nastup ovog sastava ostavio je za sobom nemir u masi.
    Iskoristivši momentum, fantastičan sastav „Riverside“ iz Leskovca doneo je snažan rok zvuk na muzejsku scenu. Publika je u taktu tresla glavom, niti jedna osoba nije ostala ravnodušna na energiju ovog benda. Sa novom pesmom „Novi svet“ nedavno su obezbedili sebi mesto na Zaječarskoj gitarijadi koje su svojim nastupom večeras definitivno opravdali.
    „Grizete“ iz Novog Sada donose nostalgičan zvuk ere jugoslovenskog roka. Sa kompletno autorskim  repertoarom oduševljavaju sve prisutne, a neočekivan glas pevačice ostavlio je masu u želji za još. Bend je saopštio da će uskoro i ostatak neobjavljenog materijala biti objavljeno na digitalnim platformama, a za sada njihov album možemo kupiti direktno od njih, uz vrlo prijatnu konverzaciju gratis.
    Veče je zatvoreno sastavom „Indigo Blues“ koji publici unose bluz ritam pravo iz Beograda. Poznati po svojim fantastičnim cover-ima pesama slušaoce su i večeras zabavili dobro poznatim numerama usvojstvenoj izvedbi. U divnoj energiji donetoj od strane sastava, scena ispred muzeja zatvorena je odličnim raspoloženjem, a publika je, dobro zagrejana, nastavila na ostale programe festivala.


    Volonterski pozdrav!


    Tekst: Nina Đurđević
    Foto: Kosta Stanković

  • Festival i van zidina tvrđave

    Dobrodošlicu na večerašnjem „Welcome stage-u“ pružio nam je dvojac iz sastava „Internaut“. Kombinacija bubnjeva i gitare u čistom rokenrolu podigla je centar Niša na noge. Nišlije su okružile dvojac i otvorile ovo veče festivala dobrom energijom i raspoloženjem.


    Zbog izvršene manje rokade, hor osnovne škole „Ivo Andrić“ večeras je nastupao drugi po redu. Pored baka, deka, roditelja i bivših učenika među slušaocima našli su se i slučajni prolaznici, koji su ostali da uživaju u odličnom programu koji su spremili učenici.


    I pored manjih tehničkih poteškoća koje je „Welcome stage“ nažalost imao ove večeri, Nišlije su imale prilike da uživaju u dobrom muzičkom programu i dobiju mali uvid u to, šta se zapravo dešava među zidinama tvrđave.


    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Nina Đurđević
    Foto: Kosta Stanković
  • Red legendi – Treće veče Nišville Jazz Festival-a
    Treće veče 30. Nišville džez festivala počelo je nastupom grupe The Bypassers iz Hrvatske. Ovaj tročlani bend pružio je publici uzbudljivo muzičko putovanje kroz ritmove i melodije. Na scenu su doneli krajnje inovativan pristup džez muzici, kao i autentičan zvuk. Svaki član sastava majstorski rukuje sa po dva instrumenta, što doprinosi raznovrsnosti zvučne palete. Frontmen benda, Hrvoje Šenjug, svira dve gitare, sa kojima donosi izuzetnu fleksibilnost i melodijske varijacije. Kontrabas i bas gitara kojima rukuje drugi član grupe vodi ritmičnost i harmoniju, koje postavljaju čvrstu osnovu za svaku od kompozicija. Treći član, osim što je bubnjar, svirao je i posve autentičan vibrafon, koji retko viđamo na džez sceni. Sam nastup je bio izuzetno lagan za slušanje, publika je uživala u svakom trenutku. Iako njihovo ime sugeriše na prolaznost, večerašnjim nastupom su pokazali da su sve osim „prolaznika“.
    Usledila je šarmantna skupina iz Švajcarske i Velike Britanije. Conversation Sextet je bend sačinjen od 6 neverovatnih muzičkih virtuoza. Interesantno je spomenuti i da je „frontmen“ ove grupe, zapravo, skroz pozadi! U pitanju je Florijan Arbenz, bubnjar sa tridesetogodišnjom karijerom. On je okupio ljude koji prave muziku koja oscilira između dubokih tonova, uzbudljivih improvizacija i lirskih deonica.  Publika ih je pomno slušala od početka do kraja. Umilni glas pevačice, ili kako za nju kaže Arbenz, „zvezde u usponu“,  pevao je pesme sa tekstovima prema kojim je nemoguće ostati ravnodušan. Svaka numera je priča za sebe i sadrži elemente bajke, od ekspozicije, preko kulminacije, do raspleta. Ritam u njihovim delima je asimetričan i ukazuje na pravi „smisao besmisla“. Bend je sa scene ispraćen gromkim aplauzom, pošto je postavio dobru atmosferu za ostatak večeri.                                                                                                                                    

    Nakon toga, imali smo priliku da čujemo trojac pod nazivom Acoustic Version. Ovaj bend iz Bugarske čine tri vešta muzičara koja sviraju klavir, kontrabas i bubanj. „Pričaću na bugarskom, zato što smo mi braća.“, izjavio je pijanista i vođa grupe, nakon čega je usledio glasan aplauz. Interesantno je spomenuti da je ovaj sastav svirao na prvom izdanju Nišville džez festivala ikada, pre 30 godina! Repertoar im je odlikavao laganim ritamom, numerama koje se lako prate sa promenama u dinamici. Glavna pozornica bila je prepuna ljudi koji su zatvorenih očiju slušali kako se 3 instrumenta upliću u jednu harmoniju. Višeminutni bubnjarski solo, u kom je muzičar više puta promenio broj palica kojima svira, impresionirao je sve prisutne i izazvao gromke ovacije. Za kraj, poželeli su nam da Nišville ostane tradicija duga vekovima i dodali da im je čast što nastupaju ovde ponovo, nakon toliko godina.
    Scenu je preuzeo legendarni gitarski trio, The Great Guitars. Ova grupa piše istoriju još od 70-ih godina prošlog veka, kada su poznati džez gitaristi obišli svet i zajedno snimali. Stvorili su brilijantni program koji prikazuje majstorstvo gitare, emocije, humor i muzički vatromet. Bireli Lagren je „vunderkind“ i neprikosnoveni kralj džez gitare, Martin Tejlor je priznat kao najistaknutiji zastupnik solo-stila prstiju, a Ulf Vakenius držao je stolicu u kvartetu Oscar Peterson. Kako ih je najavio voditelj, zvuče „kao da slušamo 30 genijalnih gitara“. Publika je imala priliku da sluša solo, duete i trio nastupe ova tri meastra na gitari. Zadivljujuće varijacije stilova sviranja, brzi prsti i delovi poznatih numera ostavljali su slušaoce u divljenju. Neverovatno je kako, na prvi pogled, sva trojica izgledaju kao da dolaze iz različitih svetova, uzevši u obzir izgled njih i njihovim instrumenata, a i poreklo. Međutim, kada čujete kako zvuče, jasno je da su savršeno usklađeni, takt po takt, notu po notu. Nakon završenog nastupa od kog je svima stao dah, direktor New Orleans Jazz Museum-a dodelio je Bireliju prestižnu nagradu Car Konstantin. Voditelj je zaključio rečenicom: „Istorija džeza piše se i na Nišville džez festivalu, što je i prirodno.“
    „Jeste li spremni za spektakl?“. Ovo je bila najava za performans koji je usledio. Legendarna Karen Souza izašla je na scenu i svojim dostojanstvenim stavom hipnotisala masu koja se skupila da je sluša. Karen je nastupala uz pratnju klavira, kontrabasa i bubnjeva. Imali smo priliku da slušamo, kako njene autorske, tako i prerade vanvremenskih džez hitova koji plene dušu. „Let's dance a little bit!“ („Hajde da plešemo malo!“), bila je njena najava za pesmu svetski poznate Amy Winehouse „Valerie“, na čije je uvodne taktove publika reagovala glasnim vriskom i skoro pa refleksnim plesanjem. Ako biste zatvorili oči, imali biste utisak da se nalazite u džez baru iz 90-ih godina prošlog veka. „Ovaj nastup je bio vrhunac večeri, vidi se da je sve pripremano i da je sve ozbiljno shvaćeno, odnos sa publikom je bio dobar, nije bilo preterivanja sa melodijskom linijom, tako da je sve bilo lako slušljivo.“; rekla je jedna od devojaka iz prvog reda. „Ona je na bini dosta statična, što mi se dopalo, jer onda svu pažnju privlači svojim pevanjem i samopouzdanjem. Ima držanje prave dive.“, dodala je. Momenat koji je svima ugrejao srca bio je kad je od publike dobila zastavu Argentine koju je vezala za mikrofon uz zahvalnost i reči: „I'll keep it forever.“  („Čuvaću je zauvek.“). Na zahtev mase, izašla je i na bis na kom je izvela čak 3 dodatne numere. „Ako do sad nisi bio zaljubljen, sad mora da jesi.“, čulo se u pozadini.

    Za sledeći nastup, voditelj je obećao „ludilo“. The Shuffle Demons je sastav iz Kanade koji je tu najavu definitivno i opravdao. Čine ga 4 muzičara, od kojih dvojica sviraju saksofon i pevaju, kao i bubnjar, a 4. član specijalozovan je za bas gitaru. Ova grupa pleni svojom jedinstvenom pojavom i šarmom, kombinuju vrhunsko sviranje džeza i fanka sa upadljivim kostimima i scenskim ludorijama koje proizvode neverovatan šou. Muzika im je unikatna i tera na ples. Numera koja je definitivno prikupila sve simpatije publike bila je „Cheese on bread“ i ona peva o, pogodili ste – siru na hlebu! Kanađani su promenili reči iz „Cheese on bread“ u „Sir na hleb“, što je bilo izuzetno upečatljivo i izazvalo smeh kod slušalaca. Komični tekstovi kombinovani sa scenskim performansom i zaraznim melodijama učinili su da ovaj bend ostane lako upamćen. „Utisci su vrlo pozitivni, imaju neku ludu energiju na stejdžu, otkačeni su, bubnjar je genijalan! Mislim da smo svi lepo „izvajbovali“, taj fank je uvek nekako kreativan, pokreće te.“, izjavio je jedan od slušalaca nakon nastupa. „Ovo je prvi put da čujem za njih, ali sad kad sam video bubnjara koji se penje i baca po bini, ima da ih pratim!“, dodao je uz širok osmeh. Na kraju dana, Main Stage je ponovo zatvoren uz dobru energiju i divnu atmosferu. Treće veče 30. Nišville džez festivala bilo je veče za pamćenje!


    Volonterski pozdrav!

     
    Tekst: Mina Vasić
    Foto: Ilija Dinčić, Marko Dejković, Matija Gačić

  • Još malo pa gotovo!

    Program predposlednjeg dana Nisville jazz festivala nije razočarao. Svakog dana smo imali prilike da gledamo neku cirkusku ekipu, a večeras je to bila cirkuska grupa „Rita“ iz Nemačke. Kroz razne interakcije sa publikom su zasmejali decu. Neki delovi njihovog nastupa su čak uključili i samu publiku, kada su odabrali dobrovoljca roditelja koji im je pomogao. Ženski deo trupe je izvodio trikove sa hula-hopom i još nekim rekvizitima najčešće korišćenim u akrobatici, dok je muški deo trupe izvodio žonglerske trikove. Deca su pomno pratila i na glas iskazivala svoje oduševljenje nastupom. Kada se nastup cirkuske trupe završio prešli su za stočiće na kojima su imali bojanke, društvene igre, a mogli su čak i da iscrtavaju lica motivima po želi.

    Iscrtanih i nasmejanih lica, prešli su na stolice da gledaju nastup Contra Dance Studia. Contra Dance Studio je predstavio svoje mlade članove kako u grupnim tako i u solo nastupima. Solo nastupi su bili bazirani na jazz plesu. Jazz ples je moderna tehnika bazirana na baletskoj tehnici koja je dopunjena slobodnijim i opuštenijim pokretima. Contra Dance Studio je već prepoznatljiv po dobrim koreografijama i još boljoj tehnici u jazz plesu, u poznatom mjuziklu „Neki to vole vruće“. Kompozicije za solo nastupe su publiku asocirale na brodvej, i svaki nastup je bio propraćen velikim aplauzom. Grupni nastupi su ostavili publiku bez teksta. Jedan od nastupa je u sebi sadržao mešavinu različitih žanrova plesa, među kojima su se pronašli i hip hop elementi, elementi modernog baleta i savremenog plesa, par asistencija i kanona. Završnica je propraćena velikim aplauzom.

    Za kraj večeri, ali ne i festivala, nastupila je grupa „The Rose“. Oni su prepevali neke od najpoznatijih rokenrol pesama među kojima se našla i „Hotel California“ od Eagles-a. Nastup je propraćen aplauzom i sa puno publike. Poslednja pesma koju su pevali je bila „Redbone“ Childish Gambin-a. Nakon završetka poslednje pesme publika je tražila bis čak dva puta!




    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Danica Kostić
    Foto: Danica Kostić

  • DJ još uvek znači disk džokej!
    Na kraju treće glavne festivalske večeri, publiku su na Midnight stage-u poveli vrsni di-džejevi čija su imena poznata svakom ljubitelju "začinjenijeg" tehna. Svim ljubiteljima dobrog provoda i dobre moderne muzike je bio pružen baš taj osećaj zbog kojeg su i došli. Bina je od početka bila izuzetno posećena, a ljudi su, uključujući i di-džejeve, uživali u spoju starog zvuka sa okretom na moderno. Publika je bez zadrške, kao i dosadašnjih večeri, plesala do same zore.

    Imajući prednost nadmorske visine, zvuci sa Midnight-a su privukli dosta ljudi iz festivalske okoline i samim tim rezultirali jednom opšte veselom atmosferom. Gotovo da nije bilo onih koji nisu plesali i uživali uz mnogobrojne pokretne numere svakog od DJ-eva.
    Srce starih uživalaca elektro pokreta osvojio je Perry Louis, koji je nastupao back-to-back sa kolegom Collin Parnell-om. Kao omaž počecima disk džokeja starog kova, ponosno je podigao gramofonsku ploču sa koje je puštao numere te večeri, pokazujući svima da iako je vreme moderne tehnologije, ništa ne pobedjuje 'old school'!


    Volonterski pozdrav!


    Tekst: Marta Filipović
    Foto: Marta Filipović
  • Fuzija džeza i hip-hopa nikad autentičnija!

    Treće veče glavnog programa Nišville Jazz Festivala na Hip-hop sceni obeležila je prava džez-hip-hopfuzija! Ital Vision, Bvana i Džezeri iz lagune i Kida Keva Crew, neka od najvećih lica naše rege i hip-hop scene, obogatili su ovaj subotnji dan svojom muzikom i energijom. 
    Ital Vision jedan je od najvećih kolektiva domaće underground scene. Svoju karijeru započeli su još pre dvadesetak godina, i od tad promovišu i neguju rege zvuk. Ove godine po prvi put su na festivalu, a publika nije mogla bolje da ih prihvati. Rege zvuci širili su se ovim delom tvrđave, a atmosfera publike bila je opuštena i ležerna.

    Bvana i Džezeri iz lagune pokazali su nam školski primer fuzije džeza i hip-hopa. Njihovi tekstovi puni su komentara na naše društvo i stanje u državi, dok ih publici donose na zanimljivim i zabavnim džez
    zvukovima inkorporiranim u klasični hip-hop zvuk. Publika je uživala u ovom setu, a bilo ih je u rekordnom broju. Nikola Ćosić, poznatiji kao Bvana, frontmen je ove grupe, a svoju karijeru je započeo 2000. godine, dok sa Džezerima iz lagune nastupa od festivala Bluzika Muzika.

    Veče je zatvorila Kida Keva Crew. Od 2006. godine nastupaju kao grupa MC i DJ skup, i zauzimaju klupsku i festivalsku scenu širom Srbije. Od 2016. godine ubacuju i instrumente u svoje nastupe, pa i dan danas neguju fuziju hip-hopa, regea i fanka. Publika je đuskala i uživala u njihovom nastupu - energija je bila zarazna. Iako više teže ka hip-hop zvucima, instrumenti koje sviraju dodavali su džez i rege notu njihovoj muzici. Iako je ovo bio poslednji nastup ove večeri, atmosfera je bila na vrhuncu - verni fanovi su uživali, dok su svi ostali neiznenađujuće postali novi fanovi.

    Ovo veče pokazalo nam je da je spoj naizgled nespojivih žanrova moguć - ono što džez i fank donose
    kroz melodije, to hip-hop donosi kroz tekstove. Uz ovakvu muziku nikada ne znate šta da očekujete, ali
    uvek možete da budete sigurni da će vam se svideti!


    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Milena Kostić
    Foto: Milena Kostić
  • Očuvanje dugogodišnjeg prijateljstva: Bugarsko-srpsko poetsko udruženje
    Nema dobrog okupljanja bez malo muzike, pa su tako večeras “Grbave tange” prve nastupile na book stage-u opuštajući atmosferu za nastavak programa. Pre početka same poezije voditelj nas je informisao u par rečenica o njihovom udruženju. Bugarsko-srpsko prijateljstvo je registrovano udruženje 2013. godine u Novom Sadu, da bi 2015. bilo registrovano i u Sofiji.

    Poetsku scenu započela je Nada svojim stihovima koje posvećuje jednom maloj ulici iz Bosilegrada koja ima veliko srce, a nalazi se u maloj varoši sa velikom dušom i pesmom “Čekanje” o neprežaljenoj ljubavi. Međutim ono što je slušaoce ostavilo bez daha bili su emotivni stihovi napisani pre 20 godina pod nazivom “Bol” posvećeni njenom pokojnom mužu u trenutku kada se spremao za drugi večiti dom. Ravnodušne nas nisu ostavile Olivera, ka ni Zorica kojoj je specijalnost pisanje o ljubavi trećeg doba dodajući i jednu zanimljivu pesmu o mladosti i starosti “Lasta i šišmiš”. 
    Program je nastavila jedna izuzetna žena koja je dobitnica italijanske nagrade “Božanska žena”. Goca je crnogorska pesnikinja čija se poezija sastoji iz širenja ljubavi i mira, ali je to ne sprečava ni u pisanju dečijih pesama za radost najmađih. U čast našeg prijateljstva na scenu su izašli Milkov Hristov i Ognjanova koji su svoj talenat podelili na maternjem jeziku. Veče se nastavilo u velikom broju izuzetnih i strastvenih pesnika koji su svoju ljubav prema poeziji nesebično širili svojim stihovima. Tijana Radojičić, Jelena Filipović sa svojim prvim nastupom, Jasmina, Marija Janković I Milana Ekart samo su neka od imena iz različitih delova Srbije, od severa do juga koja su večeras spojena poezijom. Za kraj kao veliko iznenađenje dobili smo ekskluzivnu najavu o proširenju udružanja širom Balkana.



    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Aleksandra Vavra
    Foto: Aleksandra Milosavljević
  • Treće veče "Šaban and Balkan" brass stage-a
    Još jedno veče na Nišville-u, noćas za pamćenje! Na Šaban and Balkan brass stage-u sinoć je nastupilo četiri benda. Bendovi ne samo da su bili besprekorni već su gotovo popunili celu letnju pozornicu, pa su uz muziku, pesme i po neko kolo pokazali šta znači dobra atmosfera.
    Prvi bend koji je nastupio bio je bend "Nomad". Osnovan je 2022. godine kao lokalni bend u Kumanovu i radi na tradicionalnoj narodnoj muzici prearanžiranoj u progresiv-rok metal muziku, a u međuvremenu svira i sopstvenu muziku.
    Na sceni je zatim izašao orkestar Stefana Stankovića, orkestar koji je bio učesnik na mnogim takmičenjima i osvajač brojnih nagrada u kategorijama "prva truba", "najbolji trubački orkestar", "najbolji trubač", "najbolje odsvirano kolo" i mnogih drugih. Odlikuje ih žanrovska i stilska raznovrsnost, a posebno su ponosni na svoje učešće u seriji ,,Bela Lađa". 
    Poseban utisak ostavili su i ovde na bini, a nedugo nakon toga pridružio nam se i treći orkestar za večeras, a to je orkestar Kristijana Azirovića, dvostrukog pobednika Guče. Svoje postojanje dele od 2006. godine i orkestar čini od 10 do 12 članova. Svirali su na raznim festivalima i koncertima po Evropi, a često su za svoje nastupe bili i nagrađivani, gde su samo neke od nagrada: Prvo mesto u omladinskoj kategoriji u Guči od 2008. do 2012. godine, Prvo mesto u seniorskoj kategoriji 2013. i 2021. godine. Ovaj orkestar je noćas atmosferu podigao do maksimuma, a to je moglo samo ukoliko se prenese njihova pozitivna energija na publiku, što su i učinili.
    Poslednji za ovo veče festivala bio je Cinga Manga Funk bend koji dele čaroliju gypsy muzike. Oni za svoju muziku kažu da je drevna, duboka, očaravajuća i lepa. U njihovom slučaju, ona je elegantno uklopljena sa fankom i džezom. Otvoreni umovi, emocionalna svetlost i virtuoznost su glavni sastojci njihovog prepoznatljivog stila. Pored oduševljene publike, i sami su uživali u svom nastupu, a to vam želimo i mi ukoliko odlučite da nam se pridružite i poslednjeg dana festivala.


    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Iva Savić i Anja Nikolić
    Foto: Nađa Janković
  • Treće veče Nišvilla: Velika imena, novi bendovi i fuzija različitih muzičkih žanrova
    Današnja konferencija počela je razgovorom sa doktorom Dušanom Milenkovićem, docentom na niškom Filozofskom fakultetu. On je prošle godine pokrenuo novi segment na Nišville-u, a taj segment je o knjigama. Zajedno sa gostom iz Španije i još nekoliko ljudi iz Evrope osnovali su evropsku mrežu za filozofiju muzike. Naglasio je da ovogodišnji skup okuplja učesnike i istraživače iz Španije, Poljske, Belgije, Slovenije, Hrvatske i Srbije i da ukupno ima dvanaest učesnika. Program je na engleskom jeziku, a održavaju se po četiri prezentacije dnevno u oficirskom domu.

    Kao sledećeg govornika pozdravili smo Karen Souzu, pevačicu koja je poznata po karakterističnim obradama i hitovima iz 70-ih, 80-ih i 90-ih godina u džez i latino stilu. Njene pesme su preslušane širom sveta sa preko milion slušanja mesečno. Govorila je o tome da su njena dela produkt kreativnog procesa koji je ključan za umetnike, a cilj joj je da svojom muzikom poveže što više ljudi. Kako kaže, muzika nikada neće moći da joj dosadi i uvek je maksimalno posvećena. Kazala je da joj je zadovoljstvo što je deo ovog velikog festivala. Ona će nastupiti večeras na glavnoj bini Nišville-a u 23
    :50 časova.


    Na trećoj konferenciji govorili su članovi benda ,,Conversation sextet“. Njihova karijera traje već tri decenije, a veliki uticaj na njihov muzički stil imale su česte posete Velikoj Britaniji. Njihove melodije variraju između dubokih tonova, improvizacija i lirskih deonica, ostavljajući dovoljno prostora za muzički izraz i umetničku slobodu svakog od njih. Oni će nastupiti večeras na glavnoj bini u 20:30 časova.


    Sledeću konferenciju imao je sastav ,,The Great Guitars“, koji čine Birelli Lagren iz Francuske, Ulf Wakenius iz Švedske i Martin Tejlor iz Velike Britanije. Oni su na sceni gotovo pola veka, a zvuci njihovih gitara su veoma prepoznatljivi u svetu džeza. Ovaj talentovani trio očekuje dobru atmosferu, a ljubitelji džeza će moći da ih slušaju na glavnoj sceni od 22:40 časova.


    Prisutnima su se naredni obratili ,,The Shuffle Demons“ iz Kanade. Sa nama su podelili priču o nastanku svog benda – na početku su bili prijatelji koji su se našli na okupu zbog sličnih interesovanja i bez namere da oforme bend. Od tog početka je prošlo niz godina, a danas su bend koji je lako prepoznatljiv po energičnim tonovima i upadljivim kostimima. Najavili su i novi album početkom naredne godine, a večeras će svojim nastupom zatvoriti treće veče na glavnoj bini Nišville-a, jedan sat iza ponoći.


    Na narednoj konferenciji govorili su članovi sastava ,,Hrvoje Šenjug i Bypassers“ iz Hrvatske. Oni su relativno nov bend, ali već su se istakli po svojoj jedinstvenosti koja se odlikuje žanrovskom raznovrsnošću njihove muzike. Kako kažu, nastup na velikoj sceni Nišville-a je za njih sjajna prilika, a već sada osećaju dobru atmosferu. Večeras će imati čast da otvore treće veče Nišville-a, a njihov nastup će početi u 19:30 časova.


    Poslednju konferenciju za novinare imao je ,,Acoustic Version“ iz Bugarske. Ovaj duo postoji skoro četrdeset godina, a za to vreme su pokupili brojne simpatije publike i kritičara. Oni su već nastupali na Nišville-u, gde je ovdašnja publika i žiri njihov nastup ocenila kao najbolji, što ih ponovo dovodi na ovaj festival, a oni se tome neizmerno raduju. Oni će nastupiti na glavnoj bini večeras u 21:40 časova.


    Volonterski pozdrav!

    Tekst: Lana Stanisavljević
    FotoNevena Milojković, Iva Mitrović 
  • Museum stage i ove večeri ispunio očekivanja
    Ni ove večeri museum stage nije ostao zaboravljen svojom izuzetnom raznovrsnošću bandova. Publika je imala priliku da oceni nastup prvog benda „Sjaj i I“ koji je otvorio scenu. Ovaj trio potiče sa Potisja iz Vojvodine. Njihov stil je teško odrediti jer se sastoji od autentične mešavine psihodeličnog improvizovanog roka, daba, frankija i drugih žanrova. Ostaće upamćeni kao pioniri mračne svadbarske muzike. Zbog specifičnosti svog zvuka lako su pridobili pažnju publike koja je radoznalo prišla da isprati šta se dešava na bini. Publika ne samo da je prišla, već je i ostala dokazujući da znaju šta rade svakom svojom pesmom. Svaka sledeća reč bila bi suvišna jer su ovi momci dokazali svakome ko je ikada sumnjao u njih sta znači biti poseban i talentovan.


    Sledeći na scenu nam dolaze najslađi izvođači koje je ova scena videla. „Artino school“ je beogradska škola gitare osnovana od strane uglednih predavača sa višegodišnjim iskustvom rada u državnim i privatnim školama. Čari ove škole ogledaju se u posvećenosti predavača svakom polazniku, da bi u kreativnoj atmosferi izgradio sposobnosti neophodne muzičarima u 21. veku. Plemeniti cilj Artino obrazovnog centra je da utemelji pristup radu kroz umetnost, do kvalitetnijeg života. Ova preslatka grupa nijednog člana publike nije ostavila ravnodušnim svojim talentom i umećem. Njihov trud i posvećenost je bila inspirativna i očaravajuća dosežući i to najudaljenijih ljudskih duša. Neopisiv je utisak koja su ova deca ostavila i nadamo se da će tako i nastaviti u svim svojim sledećim nastupima.


    Sledeći, ali ništa manje očaravajući bili su „Orasi“, grupa koja je nastala kao projekat sa ciljem širenja poezije među celokupnim stanovništvom, naročito omladinom. Počeli su kao akustični sastav, a potom postaju električarski. Ono što njihovu izvedbu čini autentičnom jeste pretvaranje književnih pesama u nezaboravnu muziku. Većina repertoara su domaće izvedbe, ali ih to ne sprečava da prevedu i tekstove neke od svetskih autora, kao su je „Ciciban“ od Otona Župančiča. Da bi razbili ovu monotonost između numera pripovedali su i neke od naših najvećih dela kao što su „Ljubav“ od Miloša Crnjanskog i „Opraštanje“ od Desanke Maksimović tako im odavajući večnu počast. Izvođači nisu ostali ravnodušni na publiku gde je vokal iskoristio priliku da im se obrati „Vi ste med, mi smo orasi“ zatvarajući nastup legendarnom pesmom „Zvezde“ od Sergeja Jesenjina.


    Bend „Rebel band“ je drugo veče glavnog Nišville programa zatvorio Museum stage. Ponosno broje trideset godina svog postojanja uživajući u svakoj. Ne kriju zadovoljstvo što se vraćaju petu godinu za redom na Nišville jazz festival, mada ove godine u malo promenjenom sastavu. Nastup su hteli da otvore jednom nostalgičnom numerom sa jednog od prvih ploča „Finaly proud“ koji je nastao pre vise od 25 godina. Tokom ovih nekoliko godina nastupali su sa različitim repertoarima, ali su za ovu odlučili da naprave presek svega do sada. Za opuštajući kraj večeri odlučili su da završe baladom „Stranger“.



    Volonterski pozdrav!

    Foto: Kosta Stanković
    Tekst: Aleksandra Vavra