Magazin

Kulinarske tajne uz koje će svaki obrok biti uspešan

kulinarske tajne niscafe

Američki slavni kuvar, Paul Prudhomme, je jednom prilikom rekao da vam “ne treba srebrna viljuška kako biste napravili dobru hranu”.

Gastronomi širom sveta bi se gotovo jednoglasno složili da ogromno predznanje i godine iskustva nisu preduslov za kreiranje ukusnog jela, već da su vaša kreativnost i osećaj najbolji recepti.

Međutim, mnogi od nas nisu posebno vešti u praćenju sopstvenog instinkta kada je kuvanje u pitanju.

S tim na umu, u narednim redovima ćemo sa vama podeliti kulinarske tajne uz koje će svaki obrok biti slastan!

Kako da vam meso bude sočno i ukusno svaki put?

Pečenja su mnogima omiljeni specijalitet, pogotovo uoči praznika ili većih porodičnih proslava – stoga će svaka domaćica ili domaćin želeti da pripreme mesni delikates koji se jednostavno topi u ustima.

U produžetku teksta smo pripremili savete za pripremu različitih pečenja:

Saveti za spremanje piletine

Kada je u pitanju pečenje piletine, najbolje je koristiti meso bez kostiju jer se tako ravnomerno peče – dakle, idealno je da se odlučite za pileći file, tj. pileća prsa ili otkošten pileći batak.

Takođe, važno je da meso ne bude previše tanko, jer će se onda brzo isušiti.

Ukoliko želite hrskavo meso, imajte na umu da je najbolje da ostavite kožicu, kao i da ona treba da bude što suvlja – pre pripreme, izvadite meso izvan frižidera i ostavite ga da stoji najmanje 4 sata kako bi se osušilo, te ga utapkajte papirnim ubrusom i otklonite višak tečnosti.

Pre nego što stavite piletinu u rernu, potrebno je da je ostavite u marinadi najmanje 1 sat, kako bi meso upilo sve arome i postalo još ukusnije. 

Piletinu možete začiniti raznim začinima, kao što su ruzmarin, kari, med, beli luk, đumbir, kurkuma ili limun. Ako volite malo pikantniji ukus, možete dodati prstohvat ljute paprike ili tabasko sos u marinadu.

Kada je piletina spremna, preporučljivo je da se peče na 180-200 stepeni Celzijusa, najmanje 25 minuta.

Saveti za pripremu svinjetine

Kada pripremate svinjetinu, najbolje je koristiti svinjski vrat ili svinjski file

Ovaj tip mesa je manje masan u poređenju sa drugim komadima svinje, a odlično se slaže sa različitim vrstama začina. Pre pečenja, najbolje je ostaviti meso u marinadi najmanje 2 sata.

Kada pečete svinjetinu, temperatura pećnice treba da bude oko 180 stepeni Celzijusa, a vreme pečenja zavisi od debljine mesa. Za tanje komade mesa, potrebno je najmanje 20 minuta, dok za deblje komade može biti potrebno i do 45 minuta.

Začini koji najbolje idu uz svinjetinu su: lovorov list, bosiljak, ruzmarin, timijan, origano, beli luk, kumin i ljuta paprika.

Saveti za pripremu govedine

Govedina je meso koje se najčešće sprema u posebnim prilikama, pa je važno da bude ukusno i sočno. Najbolje je koristiti komad govedine koji je bogatiji masnoćom, kao što je recimo rostbif

Pre nego što ga stavite u rernu, najbolje je da ga ostavite u marinadi i to minimum 3 sata. Ovo će meso učiniti slasnijim i aromatičnijim.

Začini koji najbolje idu uz govedinu su: ruzmarin, timijan, beli luk, ljuta paprika, kumin i biber. Takođe, možete koristiti i marinadu od senfa, meda i vinskog sirćeta koja će dodatno oplemeniti ukus mesa.

Kada pečete govedinu, temperatura pećnice treba da bude oko 200 stepeni Celzijusa, a vreme pečenja opet zavisi od debljine mesa. Za komad govedine težine 1 kilogram, potrebno je peći oko 20 minuta na svakih 500 grama mesa. 

Važno je napomenuti da je najbolje ostaviti meso da odstoji oko 10 minuta nakon pečenja, kako bi se sokovi u mesu ravnomerno rasporedili.

Da li dodati vino prilikom kuvanja?

Dodavanje vina prilikom kuvanja može biti odličan način da obogatite ukus mesa, ali važno je znati kako i kada ga dodati. Vino se najčešće dodaje na kraju procesa pečenja, kako bi se dobila ukusna i bogata sos.

Kada dodajete vino, najbolje je koristiti crno vino za govedinu i svinjetinu, dok je belo vino idealno za piletinu. Takođe, važno je napomenuti da se vino ne sme preterano kuvati, jer može izgubiti svoj ukus i postati gorak.

Napravite salatu kao francuski kuvari – trikovi za sočnu salatu

Svaki gastronomski vodič će u svom sadržaju uključiti mesta sa osvežavajućim i ukusnim salatama!

Ukoliko želite da napravite sočnu salatu sa notama egzotičnih biljaka, najbolje je da iskoristite sveže ceđena, organska ulja – a naš topao savet je da isprobate bundevine ili susamovo ulje.

kulinarske tajne niscafe

Bundevino ulje se dobija iz semenki bundeve i ima blago orašasti ukus i miris. Ovo ulje je bogato esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima A i E, mineralima kao što su cink, magnezijum, kalijum i fosfor.

Susamovo ulje se dobija od semenki susama i ima intenzivan orašasti ukus i miris. Ovo ulje je bogato esencijalnim masnim kiselinama, vitaminom E, fosforom, magnezijumom i kalcijumom. 

Recept za pripremu mešane egzotične salate: 

  1. U visoku činiju ubacite 2 kašike bundevinog ili susamovog ulja, 2 kašike balsamiko sirćeta, so, biber, beli luk u granulama, mirođiju, malo limunovog soka i narendanu kore narandže.
  2. U smesu ubacite sitno iseckan ljubičasti i mladi luk, pa promešajte.
  3. Dalje dodajte iseckanu crvenu papriku, krastavac, čeri paradajz i rukolu.
  4. Dobro promešajte i ubacite šaku pečenih badema, kao i malo izdrobljene mocarele.

I vaša sočna salata je spremna za degustiranje!

Nadamo se da vam je ovaj blog tekst bio koristan, koliko i zanimljiv, te da smo uspeli da vam pružimo dovoljno relevantnih informacija kako biste se i sami okušali u kulinarskim poduhvatima – Želimo vam srećno kuvanje!

Pročitajte i...