Na sednici Upravnog odbora Toplana Srbije, koje je održano u Nišu, čelnici toplana u Srbiji su rekli da građani koji se greju na mazut treba da plaćaju grejanje 100 dinara po kvadratu, a oni koji se greju na gas 90, a da se cene grejanja tromesečno usklađuju sa troškovima poslovanja.
Predsednik Poslovnog udruženja Toplana Srbije Milovan Lečić rekao je da je predloženo tromesečno usklađivanje cena grejanja u skladu sa promenama na tržištu energenata. On je podsetio da je mazut u odnosu na isti period prošle godine poskupeo za oko 70 odsto, a najnovije poskupljenje gasa prema toplanama je 15 odsto.
“ Nismo imali povećanje cene unazad godinu dana. Kod nekih gradova nije otklonjen disparitet ni na prethodno povećanje cena. Ukoliko želimo da sistem daljinskog grejanja funkcioniše moramo te disparitete otkloniti i dovesti cene barem do nivoa da pokrivaju troškove poslovanja.“
On je takođe rekao da je toplanama u Srbiji za jednu grejnu sezonu potrebno 320 miliona evra za energente. U nekoliko gradova toplane nemaju taj novac i ukoliko im lokalne samouprave ne pomognu i ne obezbede novac iz budžeta one neće moći da greju. Među tim gradovima su Majdanpek, Trstenik, Vrbas i Priboj
I direktorka niške Toplane Gorica Mitić naglašava da je korekcija cene grejanja neophodna.
“ U dužem vremenskom periodu postoji taj disparitet između rasta cena energenata i cene toplotne energije. Trenutna cena u Nišu je 58,06 dinara. Kod nadležne uprave odnosno Gradskog veća postoji zahtev jos od decembra, odnosno aprila za korekciju cene od blizu 20 odsto. Ta cena sastoji se iz dva dela za korekciju.
Mi težimo, kao i sve toplane, ka izjednačenju koeficijenta.To znači koeficijent za stambeni prostor je 1, a za poslovni prostor je bio 2,5. Niška toplana je u susretu tarifnom sistemu i primene merenja utroška toplotne energije snizila taj koeficijent, jer težimo da toplotnu energiju obračunavamo po kilovat satu.“
Veliki problem toplana su obaveze prema isporučiocima energenata, a to je i jedan od problema niške toplane.
“ Toplane nemaju rezerve ni u mazutu, nemaju rezerve ni u gasu. Naš snabdevač je Jugorosgas i vi se sećate da smo u grejnu sezonu ušli sa dugovanjem prema Jugorosgasu od 320 miliona, a potraživanja od naših korisnika su 700 miliona. To smo prevazišli tako što smo se kreditno zadužili kod jedne banke. I to ne može da ide u nedogled.
Na Upravom odboru je izneta kalkulacija: ekonomska cena grejanja je između 90 i 100 dinara, bilo da je u pitanju gas ili mazut, a kao što znate mi koristimo gas u 90 odsto svojih kapaciteta.“
U Srbiji 65 odsto toplana koristi gas, 30 odsto mazut, a ostale toplane koriste ugalj, lož ulje a neke čak i drva.