Tomislav Cvetković iz Niša (34 god.) boluje od akutne linfoblasne leukemije tipa B (B – CCLC 91.0) Lečen je u Nišu od 2008. godine 30 meseci i nakon 6 meseci od zadnje terapije održavanja dolazi do relapsa bolesti. Oženjen je, supruga Jovana doktor medicine je u 5 mesecu trudnoće. Kako su u našoj zemlji iscrpljene sve mogućnosti lečenja a na osnovu HLA tipizacije ne postoji podudarnost kod njegova dva brata, niti roditelja, organizujemo dobrovoljnu akciju tipizacije građana Niša potencijalnih donatora matičnih ćelija starosti od 18 do 55 godina.
Akciju tipizacije u potpunosti podržava i troškove tipizacije finansira SMS Stiftung, Nemačka i bolnica St.Franciskus Hospital (Bolnica u kojoj se trenutno leči moj sin), a zahvaljujući inicijativi uprave klinike u Flensburgu (direktoru, dr Ulter i posebno prof. dr Basari), kao i ličnom angažovanju dipl. ing Branislava Basare i osoblja SMS Stiftunga, biće omogućeno da se kroz proces tipizacije, u koji će biti uključeno preko 1000 dobrovoljnih davalaca, pronađe podudarni ne porodični davalac za alogenu transplataciju matičnih ćelija hematopoeze, obzirom da na osnovu prethodno urađene HLA tipizacije (pretragom podataka u Zavodu za transfuziju krvi u Beogradu) nije nađen podudarni davalac u Republici Srbiji, a prema izveštaju prof dr Nadežde Basare trenutno nije nađen podudarni davalac ni u bazama podataka u celom svetu.
Kako je prema važećem protokolu lečenja transplatacija matičnih ćelija jedini vid lečenja i jedina šansa za duže preživljavanje, akciju tipizacije u rodnom gradu pacijenta, Nišu, u potpunosti podržavaju Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Klinički centar Niš, a posebno Klinika za hematologiju i imunologiju, Skupština grada Niša i veliki broj dobrovoljnih davalaca koji će se odazvati ovoj akciji. Napominjem da će se za tipizaciju uzimati periferna krv i da će prema važećim etičkim standardima davaci periferne krvi potpisati informisani pristanak (informed consent).
Ova humanitarna akcija biće i medijski propraćena sa ciljem podizanja svesti građana Srbije o transplataciji i donatorstvu organa i tkiva, kako bi se povećao broj donatora i smanjila dužina čekanja na organe i matične ćelije za transplataciju. To znači i nadu za pacijente kojima transplantacija predstavlja jedini vid lečenja.
Ubeđeni smo da će Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, imajući u vidu da je transplantacija oblast medicine koja se intenzivno razvija i nudi velike mogućnosti za lečenje do sada neizlečivih bolesti, podržati ovu aktivnost i uključiti je u već pokrenutu nacionalnu kampanju za podršku programu transplantacije „Produži život“.
1. Šta je HLA tipizacija?
Uzimanje samo 5ml venske krvi (skoro bezbolan proces), kojom besplatno dobijate uvid u kvalitet svojih matičnih ćelija i postajete član svetskog registra potencijalnih donatora.
2. Zašto baš u Nišu?
Zato što tražimo adekvatnog donatora za druga i sugrađanina koji se leči u Nemačkoj?
3. Koji tipovi krvnih grupa su potencijalni donatori?
Svi tipovi i kombinacije Rh faktora su dobrodošli, bitno je samo da ste zdravi i da imate od 18-55 godina.
4. Koji je nivo stručnosti lekara koji vode akciju?
Najviši u Evropi, ekipa lekara sa Instituta za transfuziologiju bolnice St. Franciskus – Nemačka, predvođena jednim od najeminentnijih svetskih stručnjaka iz oblasti lečenja matičnim ćelijama – dr Basarom. Ovakva analiza se ne vrši u Srbiji.
5. Kako će neko od nas biti u mogućnosti da pokloni jedan život?
Jedinstvenom donatoru se obezbeđuju put i smeštaj (bez ikakvih troškova na njegov račun) do instituta u Nemačkoj. Sam proces uzimanja matičnih ćelija je veoma jednostavan i sličan onom davanju krvi. Donira se 2dl venske krvi, iz nje se najsavremenijom aparaturom izoluju matične ćelije, i ista se vraća donatoru. Nema ikakve hirurške intervencije, niko nije ni u kakvom minusu, naprotiv…
6. Šta dobijaju svi oni čiji HLA kod ne odgovara osobi zbog koje prvenstveno i organizujemo akciju?
ČLANSTVO U SVETSKOM REGISTRU POTENCIJALNIH DONATORA MATIČNIH ĆELIJA , I JEDINSTVENU PRIVILEGIJU DA MOŽDA NEKAD NEKOM DRUGOM POKLONE ŽIVOT. U bolje razvijenim zemljama HLA tipizacija već postaje standard i simbol adekvatnog odnosa prema životu i zdravlju.
7. Koliko humanista očekujemo? Bar 1000, nećemo se obrukati!