(Columbia, 2008.)
Ne može se reći da pojava albuma „Black Ice“ nije bila praćena sa izvesnom dozom skepse. Sve je ukazivalo na to, i sve slabija prodaja diskova zbog intenet piraterije, i nekoliko slabašnih prethodnika, i mišljenje da je rok trajanja na etiketi zvanoj AC/DC istekao još krajem prošlog milenijuma, i velika pauza koji je taman dovoljna da se neke nove generacije navučene na tvrđi zvuk (ili ne daj bože, onog monstruma zvanog Nu metal, kako li već) zapitaju da nije u pitanju neko uputstvo za rukovanje električnim aparatima… Ali AC/DC se potrudio da na sve moguće izazove odgovori na najbolji način. Prodajom „Black Ice-a“ u objektima Walmarta, recimo, ili saradnjom sa WWE kompanijom (to su oni, kod nas zabranjeni, nabildovani tiposi u šljaštećim trikoima) koja je rezultirala postavljanjem pesme „Spoilin’ For A Fight“ za zvaničnu pesmu jednog „kečerskog“ superspektakla ili, lastbatnotdlist, izuzetno kvalitetnim albumom kojem je prethodio promotivni spot za himničnu „Rock’N Roll Train“. A kao epilog svega, podaci o prodaji skoro milion kopija u SAD-u u prvoj nedelji, preko deset miliona u ostatku sveta i trostrukom platinastom tiražu u Australiji, kao i titula za najbolji start albuma jednog mejnstrim rok benda.
Ali ono što najviše fascinira kod AC/DC-ja je činjenica da je njihov nedodirljiv stil kao Eskalibur u mitskoj steni, toliko nezavistan od trendova i promena, da je čak i genijalni i zajebano uticajni Rick Rubin (čija producentska genijalnost ipak nije mogla da spase Titanik zvani Metallica) na „Ballbreakeru“, albumu iz 1995. godine, shvatio da mu srednje ime nije Artur. A posle „Black Ice-a“ je postalo jasno da mitska formula koju su alhemičari iz AngusBross&Co izumeli tamo daleke ’75 trideset i kusur godina kasnije još uvek može neodoljivo jednostavno hard-rok krljanje da pretvori u platinu.
A u čak 15 pesama na „Black Ice-u“ imamo upravo esencijalni AC/DC. Onoliko prljavih i zaraznih rifova Angusa Younga koliko je ovaj mogao da izmađija iz svoje gitare u proteklih pet godina, podjednako maltretiranje glasnih žica Bryana Johnsona, pouzdanu i dugovečnu, čitaj uhodanu, ritam sekciju. I, recimo, „Skies On Fire“, „Big Jack“, pa čak i sladunjavu i nesvakidašnju „Anything Goes“, sa potencijalom da postanu uspešni singlovi. I, ako ne računamo nekoliko filera, sasvim dovoljno opravdanje za novu svetsku turneju i, nadamo se, gostovanje u našoj zemlji. Pa malo li je…
Dejan N. Kostić