Magazin

LACUNA COIL – Karmacode

(Century Media, 2006.)

lcoil1

Jednog dana, u italijanskom gradu Milanu, pre nepunih deset godina, nekoliko mladih ljudi se okupilo pod imenom Ethereal. Samo po sebi zvucno, ime Ethereal sa dozom neke specificne mistike bilo je zauzeto. Naime, vec je postojao bend pod tim imenom u susednoj Grckoj tako da bend menja ime u Lacuna Coil (što je ekvivalentno znacenju imena Empty Spiral) jer ima isto znacenje kao Ethereal i izražava njihova shvatanja i poimanja života.

Naredna godina znacajna je po tome šsto je tada izašao njihov prvi EP a sledece 1998. godine i prvi full-length album, „In A Reverie“. Te godine su ucestvovali na najvecem metal festivalu u Nemackoj, Waken Open-Air, svirali sa Moonspell u Lisabonu i išli na turneju sa bendovima The Gathering i Seigmen.

Godina 1999. ispunjena je turnejama i festivalima. Bili su podrška bendu Lacrimosa na nemackoj turneji. Svirali su na festivalu Metal Mania u Poljskoj, na Dynamo-Open Air festivalu u Danskoj, na God’s Of Metal u rodnoj im Italiji (najveci hard rock festival u toj zemlji) sa bendovima kao što su Metallica i Monster Magnet.

EP „Halflife“ koji se pojavio 2000. godine i bio je samo lagani intro za drugi po redu album „Unleashed Memories“ koji izdat pocetkom naredne godine. Usledila je evropska turneja i koncert u Meksiko Sitiju sa Theatre Of Tragedy i Beseech. Godina 2001. znacajna je i po tome sto Lacuna Coil krece na The Metal Odyssay Tour 2001. sa Dimmu Borgir, In Flames, Nevermore i Susperia.
Saradnja sa italijanskom Rock TV donela im je poznanstva sa bendovima kao što su: Helloween, Slipknot, Nickleback. P.O.D, System Of A Down, Blind Guardian, Moonspell…

Treci studijski album „Comalies“ (2002.) prevazilazi svog prethodnika i privlaci nove fanove. Album promovišu putem turneja u Italiji, Grckoj i Sjedinjenim Državama. U Italiji nastupaju na Heyneken Jammin’ Festivalu sa Iron Maiden kao hedlajnerima. Naredne godine ucestvuju na Ozzfest-u sa bendovima kao sto su: Black Sabbath, Slayer, Slipknot, Judas Priest, Black Label Society…

Na polju diskografije samo prividno vlada zatišje. Nema novog materijala (mada se na njemu uveliko radi) ali izbacuju reizdanja prethodnih albuma: „In A Reverie“, „Unleashed Memories“ i dva EP albuma spojena u jedan. Reizdanja su puna wallpaper-a Cristine Scabbie i ostatka ekipe, promenjen je artwork a albumu „Unleashed Memories“ dodata je bonus numera Lost Lullaby. Zanimljivo je i izdanje pod nazivom „Our Truth (The Last Step To Karmacode)“ na kome su pesme sa albuma „Comalies“ i novog „Karmacode“. Mislim da je ovo bilo potpuno nepotrebno i jedina poenta ovakvog izdanja jeste da se „izmuze“ još para od tvrdokornoh fanova. Nakon tog poslednjeg koraka, „Karmacode“ je konacno ugledao svetlost dana. Atrwork je pomalo razocaravajuc i podseca na korice nekog SF romana, dosta odskace od prethodnih i lako se moze javiti utisak da se radi o necem sasvim novom.

„Karmacode“ otvara pesma „Fragile“ sa prepoznatljivim Lacuna Coil zvukom. Dueti Cristina Scabbia – Andrea Ferro a la beauty and the beast jesu neka vrsta klišea ali ovde je to uzdignuto na viši nivo. Gitare su cvršce u odnosu na neka prethodna ostvarenja benda i manje je one razvucene melanholije koja je dominirala na npr. „Unleashed Memories“, gde je muzika dosta bila podredena vokalu. Pravi link sa prethodnim ostvarenjima predstavlja „Within Me“. Tipicna Lacuna Coil balada. U slicnom maniru je i naredna „Devoted“. „You Create“ je najkracca pesma na albumu i inspirisana je orijentom. Zapravo, ceo album odiše takvim momentima ali oni se daju primetiti samo pažljivim slušanjem. Balans na drugoj polovini albuma daje „In Visible Light“. Poslednja autorska stvar je „Without Fear“ koja je fina najava za narednu pesmu. Album zatvara „Enjoy The Silence“ (obrada Depeche Mode) koja nimalo ne odskace od koncepcije prethodnih pesama. Izuzetna obrada, vrlo je catchy.

Ne znam koliko ce „Karmacode“ privuci novih fanova jer ko se nije „napržio“ na „Comalies“ teško da ce sada uspeti, ali to ostaje otvoreno do daljeg. Oni koji su zavoleli Lacuna Coil iz ranije faze prihvatice „Karmacode“ oberucke.

Ivana I. Božić